MailChimp for WordPress - en to da_DK translation catalogue (213 entries)

en: %s (%s) with field type %s.
da_DK: %s (%s) med felttype %s.

en: <a href="%s">Upgrade to MailChimp for WordPress Premium</a> or <a href="%s">read more about MailChimp's E-Commerce features</a>.
da_DK: Opgrader til MailChip til WordPress Premium eller læs mere om MailChimps e-handels muligheder

en: <strong>Success!</strong> Form successfully saved.
da_DK: <strong>Succes!</strong> Formular er nu gemt.

en: A total of %d lists were found in your MailChimp account.
da_DK: Der blev i alt fundet % d lister på din MailChimp konto.

en: API Key
da_DK: API nøgle

en: Add dynamic form variable
da_DK: Tilføj dynamisk formular variabel

en: Add list fields to any of your selected lists.
da_DK: Tilføj listefelterne til hvilken som helst af ​​dine valgte lister.

en: Add more fields
da_DK: Tilføj flere felter

en: Add new form
da_DK: Tilføj ny formular

en: Add to form
da_DK: Tilføj til formular

en: Allow us to anonymously track how this plugin is used to help us make it better fit your needs.
da_DK: Tillad os at anonymt spore, hvor dette plugin bruges, for at hjælpe os med at få det bedre at passe til dine behov.

en: Already subscribed
da_DK: Allerede tilmeldt

en: Appearance
da_DK: Udseende

en: Are you enjoying this plugin? The Premium add-on unlocks several powerful features. <a href="%s">Find out about all benefits now</a>.
da_DK: Kan du lide dette plugin? Premium add-on låser op for flere stærke muligheder. Læs mere om alle fordelene nu.

en: Basic
da_DK: Grundlæggende

en: Be notified whenever someone subscribes? <a href="%s">MailChimp for WordPress Premium</a> allows you to set up email notifications for your forms.
da_DK: Få besked hvergang nogen tilmelder sig? <a href="%s">MailChimp for WordPress Premium</a> giver dig mulighed for at indstille e-mail notifikationer for dine formularer.

en: Blue Theme
da_DK: Blåt tema

en: CONNECTED
da_DK: TILSLUTTET

en: Checkbox label text
da_DK: Afkrydsningsfelt label tekst

en: Checkboxes
da_DK: Checkbokse

en: Choice type
da_DK: Valgtype

en: Choices
da_DK: Valg

en: Choose a field to add to the form
da_DK: Vælg et felt der skal tilføjes formularen

en: City
da_DK: By

en: Click the following button to have MailChimp for WordPress pick up on your changes.
da_DK: Klik på følgende knap for at få MailChimp for WordPress indsamle dine ændringer.

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
da_DK: Hvis du klikker på følgende links vil sende dig til den rigtige skærm.

en: Close
da_DK: Luk

en: Configure this integration
da_DK: Konfigurere denne integration

en: Country
da_DK: Land

en: Dark Theme
da_DK: Mørkt tema

en: Data from a cookie.
da_DK: Cookiedata

en: Data from the URL or a submitted form.
da_DK: Data fra URL eller en indsendt formular.

en: Debug Log
da_DK: Debuglog

en: Default sign-up form
da_DK: Standard tilmeldings formular

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Determines what events should be written to <a href="%s">the debug log</a> (see below).
da_DK: Afgør hvilke hændelser, der skal skrives i debugloggen (se nedenfor).

en: Dismiss this notice.
da_DK: Afvis denne besked

en: Displays your MailChimp for WordPress sign-up form
da_DK: Viser din MailChimp for WordPress tilmeldings formular

en: Do you want to create more than one form? Our Premium add-on does just that! <a href="%s">Have a look at all Premium benefits</a>.
da_DK: Ønsker du at lave mere end en formular? Vores Premium add-on gør lige præcis dette! Se alle Premium fordele.

en: Do you want to track all WooCommerce orders in MailChimp so you can send emails based on the purchase activity of your subscribers?
da_DK: Ønsker du at følge alle WooCommerce ordrer i MailChimp, så du kan sende mails baseret på indkøbsmønstret hos dine abonnenter?

en: Do you want translated forms for all of your languages? <a href="%s">Try MailChimp for WordPress Premium</a>, which does just that plus more.
da_DK: Ønsker du oversatte formularer til alle dine sprog? Prøv Mailchimp til Wordpress Premium, som bare lige giver det mere...

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Done! MailChimp lists renewed.
da_DK: Færdig! MailChimp lister er fornyet.

en: Double opt-in?
da_DK: Dobbelt opt-in?

en: Edit Form
da_DK: Redigér formular

en: Edit list fields for
da_DK: Rediger listefelterne for

en: Edit this list in MailChimp
da_DK: Redigere denne liste i MailChimp

en: Email Address
da_DK: E-mail adresse

en: Empty Log
da_DK: Tom log

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
da_DK: Aktiver %s integration? Dette vil tilføje et tilmeldings afkrydsningsboks til formularen.

en: Enabled?
da_DK: Aktiveret?

en: Enter form title here
da_DK: Indtast formular titel her

en: Enter the HTML code for your form fields..
da_DK: Indtast HTML-kode til dit formularfelter ..

en: Enter the title of your sign-up form
da_DK: Indtast titlen på din tilmeldings formular

en: Enter your form title..
da_DK: Indtast din formular titel ..

en: Example: %s
da_DK: Eksempel: %s

en: Fetching MailChimp lists
da_DK: Henter MailChimp lister

en: Field label
da_DK: Felt label

en: Field type
da_DK: Felt type

en: Fields
da_DK: Felter

en: Filter..
da_DK: Filter...

en: First Name
da_DK: Fornavn

en: Form
da_DK: Formular

en: Form Appearance
da_DK: Formular Udseende

en: Form Fields
da_DK: Formular Felter

en: Form Messages
da_DK: Formular beskeder

en: Form Settings
da_DK: Formular indstillinger

en: Form Style
da_DK: Formular Styling

en: Form Themes
da_DK: Formular tema

en: Form action
da_DK: Formular handling

en: Form behaviour
da_DK: Formular adfærd

en: Form fields
da_DK: Formularfelter

en: Form preview
da_DK: Vis formular

en: Form variables
da_DK: Formular Variabler

en: Forms
da_DK: Formularer

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: General error
da_DK: Generel fejl

en: Get shortcode
da_DK: Få “shortcode”

en: Get your API key here.
da_DK: Få din API nøgle her.

en: Green Theme
da_DK: Grønt tema

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
da_DK: HTML-tags som %s er tilladt i labelen tekst.

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
da_DK: HTML-tags som %s er tilladt i besked felterne.

en: Here's how:
da_DK: Sådan gør du:

en: Hide form after a successful sign-up?
da_DK: Skjul formular efter en vellykket tilmelding?

en: If you do, please <a href="%s">leave us a 5★ rating on WordPress.org</a>. It would be of great help to us.
da_DK: Hvis du gør, så venligst giv en 5-stjernet vurdering på WordPress.Org. Det er en stor hjælp for os.

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
da_DK: Hvis du ønsker at indlæse standard CSS styling, skal du vælge “grundlæggende formaterings stilarter”, eller vælge en af farvetemaerne

en: Implicit?
da_DK: Underforstået?

en: Inherit from %s theme
da_DK: Arv fra %s tema

en: Initial value
da_DK: Start værdi

en: Integrations
da_DK: Integrationer

en: Interest categories
da_DK: Interesse kategorier

en: Invalid email address
da_DK: Ugyldig email adresse

en: Is this field required?
da_DK: Er dette felt påkrævet?

en: Learn how to best grow your lists & write better emails by subscribing to our monthly tips.
da_DK: Lær hvordan du bedst få dine lister til at vokse og skriver bedre mails ved at abonnere på vores månedlige tips.

en: Leave empty or enter <code>0</code> for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
da_DK: Efterlad tomt eller indtast <code>0</code> for ingen omdirigering. Ellers skal du bruge komplet (absolut) URL’er, herunder <code>http://</code>

en: Light Theme
da_DK: Lyst tema

en: List Name
da_DK: Liste Navn

en: List choice
da_DK: Vis valg

en: List fields
da_DK: List felter

en: Lists this form subscribes to
da_DK: Lister denne formular abonnerer på

en: Load some default CSS?
da_DK: Indlæs noget standard CSS?

en: Log file is not writable.
da_DK: Du kan ikke skrive i logfilen.

en: Log in to your MailChimp account.
da_DK: Log ind på din MailChimp konto.

en: Log successfully emptied.
da_DK: Log er tømt.

en: MailChimp API Settings
da_DK: MailChimp API indstillinger

en: MailChimp Lists
da_DK: MailChimp Lister

en: MailChimp Sign-Up Form
da_DK: MailChimp tilmeldings formular

en: MailChimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Head over to <a href="%s">the translation project and click "help translate"</a>.
da_DK: MailChimp til WordPress har behov for oversættelser. Er dette plugin ikke oversat på dit sprog, eller har du fundet fejl i de nuværende oversættelser? At hjælpe til er nemt! Smut over til <a href=“%s”>oversættelses projektet og klik på “hjælp med at oversætte”.</a>

en: MailChimp specific settings
da_DK: MailChimp specifikke indstillinger

en: Max
da_DK: Max.

en: Messages
da_DK: Beskeder

en: Min
da_DK: Min.

en: Miscellaneous settings
da_DK: Diverse indstilinger

en: More subscribers, better newsletters.
da_DK: Flere abonnenter, bedre nyhedsbreve.

en: NOT CONNECTED
da_DK: IKKE TILSLUTTET

en: Name
da_DK: Navn

en: Newsletter
da_DK: Nyhedsbrev

en: No available fields. Did you select a MailChimp list in the form settings?
da_DK: Ingen tilgængelige felter. Har du valgt en MailChimp liste i formular indstillingerne?

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to MailChimp</a>?
da_DK: Ingen lister fundet, <a href=“%s”>er du forbundet til MailChimp?</a>

en: No lists found. Did you <a href="%s">connect with MailChimp</a>?
da_DK: Ingen lister fundet. Har du <a href=“%s”>forbundet med MailChimp?</a>

en: No lists were found in your MailChimp account
da_DK: Ingen lister blev fundet i din MailChimp konto

en: Not subscribed
da_DK: Ikke tilmeldt

en: Nothing here. Which means there are no errors!
da_DK: Intet her. Det betyder, at der ikke er nogen fejl!

en: Optional
da_DK: Valgfri

en: Other
da_DK: Andet

en: Other Settings
da_DK: Andre instillinger

en: Please ensure %s has the proper <a href="%s">file permissions</a>.
da_DK: Sikr dig venligst 1%s har de korrekte filrettigheder.

en: Please ensure you <a href="%s">configure the plugin to send all required fields</a> or <a href="%s">log into your MailChimp account</a> and make sure only the email & name fields are marked as required fields for the selected list(s).
da_DK: Kontroller, at du <a href=“%s”>konfigurerer dette plugin til at sende alle nødvendige felter</a> eller <a href=“%s”>log ind på din MailChimp konto</a> og sørg for kun de e-mail & navne felter der er påkrævet for den valgte liste(r) er markeret.

en: Pre-check the checkbox?
da_DK: Marker afkrydsningsfeltet?

en: Preselect
da_DK: Forvalg

en: Preview form
da_DK: Vis formular

en: Preview this form
da_DK: Vis formular

en: Property of the current page or post.
da_DK: Værdi fra den forrige side eller post.

en: Radio buttons
da_DK: Valgknapper

en: Read more about common connectivity issues.
da_DK: Læs mere om almindelige forbindelsesproblemer.

en: Red Theme
da_DK: Rødt tema

en: Redirect to URL after successful sign-ups
da_DK: Omdiriger til URL efter vellykkede tilmelding

en: Remove
da_DK: Slet

en: Renew MailChimp lists
da_DK: Forny MailChimp lister

en: Replace interest groups?
da_DK: Udskift interesse grupper?

en: Replaced with the form response (error or success messages).
da_DK: Erstattet med formularens svar  (fejl eller succes meddelelser).

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
da_DK: Erstattet med antallet af abonnenter på den valgte liste(r)

en: Required field missing
da_DK: Påkrævet felt mangler

en: Right now, the plugin is configured to only log errors and warnings.
da_DK: Lige nu er dette plugin konfigureret til kun at logge fejl og advarsler.

en: Select "no" if you want to add the selected interests to any previously selected interests when updating a subscriber.
da_DK: Vælg "nej", hvis du ønsker at tilføje de valgte interesse til tidligere valgte interesser, når du opdaterer en abonnent.

en: Select "no" if you want to ask your visitors before they are subscribed (recommended).
da_DK: Vælg “nej”, hvis du ønsker at spørge dine besøgende, før de bliver tilmeldt (anbefales).

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
da_DK: Vælg “ja”, hvis afkrydsningsfeltet vises et mærkeligt sted.

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
da_DK: Vælg “ja”, hvis afkrydsningsfeltet skal være markeret.

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
da_DK: Vælg “Ja”, hvis du vil have folk til at bekræfte deres e-mail adresse, før de tilmeldes (anbefales)

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
da_DK: Vælg “Ja”, hvis du ønsker at opdatere eksisterende abonnenter med de data, der sendes.

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
da_DK: Vælg “Ja” for at skjule formularfelterne efter en vellykket tilmelding.

en: Select the form to show
da_DK: Vælg den formular du vil have vist

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
da_DK: Vælg liste(r), som folk, der afkrydser afkrydsningsfeltet skal tilmeldes.

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
da_DK: Vælg liste(r), som folk, der indsender denne formular skal tilmeldes på.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: State
da_DK: Stat

en: Street Address
da_DK: Vejnavn

en: Submit button
da_DK: Tilmeldknap

en: Subscribe
da_DK: Tilmeld

en: Subscribers
da_DK: Abonnenter

en: Success! The cached configuration for your MailChimp lists has been renewed.
da_DK: Succes! Den cachede konfiguration for din MailChimp lister er blevet fornyet.

en: Successfully subscribed
da_DK: Du er nu tilmeldt

en: Text to prefill this field with.
da_DK: Tekst til at forudfylde dette felt med.

en: Text to show when field has no value.
da_DK: Tekst, der vises, når feltet ikke er udfyldt.

en: The API key for connecting with your MailChimp account.
da_DK: API nøgle til at forbinde med din MailChimp konto.

en: The URL of the page.
da_DK: Sidens URL

en: The current date. Example: %s.
da_DK: Den aktuelle dato. Eksempel: %s.

en: The current time. Example: %s.
da_DK: Den aktuelle tid. Eksempel: %s.

en: The email address of the current visitor (if known).
da_DK: Email-adressen på den aktuelle besøgende (hvis kendt).

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
da_DK: Følgende liste over variabler kan bruges til at <a href=“%s”>tilføje dynamisk indhold til din formular eller succes og fejlmeddelelser.</a>

en: The path of the page.
da_DK: Sidens sti

en: The property of the currently logged-in user.
da_DK: Ejet af den bruger som er logget på.

en: The selected MailChimp lists require non-default fields, which may prevent this integration from working.
da_DK: De valgte MailChimp lister kræver ikke-standard felter, som kan hindre denne integration i at fungere.

en: The site's language. Example: %s.
da_DK: Webstedets sprog. Eksempel: %s.

en: The table below shows your MailChimp lists and their details. If you just applied changes to your MailChimp lists, please use the following button to renew the cached lists configuration.
da_DK: Tabellen nedenfor viser dine MailChimp lister og deres detaljer. Hvis du lige har tilføjet ændringer til en af dine MailChimp lister, skal du bruge følgende knap for at forny “lagerede lister konfigurationen”.

en: The text that shows when a general error occured.
da_DK: Den tekst, der viser, at en generel fejl er opstået.

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
da_DK: Den tekst, der viser, hvornår et obligatorisk felt for den valgte liste(r) mangler.

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
da_DK: Den tekst, der viser, hvornår en email adresse er korrekt tilmeldt den valgte liste(r).

en: The text that shows when an invalid email address is given.
da_DK: Den tekst, der viser, hvornår en ugyldig email adresse er givet.

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
da_DK: Den tekst, der viser, hvornår en email adresse allerede er tilmeldt den valgte liste(r).

en: The visitor's IP address. Example: %s.
da_DK: Den besøgendes IP-adresse. Eksempel: %s.

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
da_DK: Der er ingen formular med ID %d, måske er den blev slettet?

en: This allows you to personalise your form or response messages.
da_DK: Dette giver dig mulighed for at personliggøre din formular eller svar meddelelser.

en: This can take a while if you have many MailChimp lists.
da_DK: Det kan tage lidt tid hvis du har mange MailChimp lister.

en: This field is marked as required in MailChimp.
da_DK: Dette felt er markeret som nødvendigt i MailChimp

en: This field will allow your visitors to choose a list to subscribe to.
da_DK: Dette felt vil tillade dine besøgende at vælge en liste de kan tilmelde sig.

en: This field will allow your visitors to choose whether they would like to subscribe or unsubscribe
da_DK: Dette felt tillader dine besøgende at vælge om de vil tilmelde eller afmelde

en: This is a pro-only feature. Please upgrade to the premium version to be able to use it.
da_DK: Dette er en PRO funktion. Opgrader til premium-version for at bruge dette.

en: This is what we track.
da_DK: Dette er hvad vi sporer.

en: This plugin is not developed by or affiliated with MailChimp in any way.
da_DK: Dette plugin er ikke udviklet af eller tilknyttet MailChimp på nogen måde.

en: Title:
da_DK: Titel:

en: To add more fields to your form, you will need to create those fields in MailChimp first.
da_DK: Hvis du vil tilføje flere felter til formularen, skal du oprette disse felter i MailChimp først.

en: To get started with MailChimp for WordPress, please <a href="%s">enter your MailChimp API key on the settings page of the plugin</a>.
da_DK: For at komme i gang med MailChimp til WordPress, du <a href="%s">indsætte din MailChimp API key på siden Indstillinger i plugin'et</a>.

en: To which MailChimp lists should this form subscribe?
da_DK: Hvilken MailChimp liste skal denne formular tilmeldes?

en: Unsubscribed
da_DK: Afmeldt

en: Update existing subscribers?
da_DK: Opdatere eksisterende abonnenter?

en: Upgrade to Premium
da_DK: Opgrader til Premium

en: Usage Tracking
da_DK: Anvendelse Sporing

en: Use double opt-in?
da_DK: Brug dobbelt opt-in?

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
da_DK: Brug denne shortcode%s for at vise denne formular i en post, side eller tekst widget.

en: Value
da_DK: Værdi

en: Want to customize the style of your form? <a href="%s">Try our Styles Builder</a> & edit the look of your forms with just a few clicks.
da_DK: Vil du ændre udseendet af din formular? <a href="%s">Prøv vores grafiske redigering</a> & rediger dine formularer med nogle få klik.

en: What does this do?
da_DK: Hvad gør denne?

en: What is the name of this form?
da_DK: Hvad er navnet på denne formular?

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
da_DK: Ved brug af “afmelde metode”, er dette den tekst, der viser, hvis den givne email adressen ikke er på den valgte liste (r).

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
da_DK: Ved brug af “afmeld metoden”, er dette den tekst, der viser, hvornår den givne e-mail adresse er afmeldt den valgte liste (r).

en: Wrap in paragraph tags?
da_DK: Sæt i afsnits-tags

en: You are here:
da_DK: Du er her:

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">MailChimp for WordPress form settings</a>.
da_DK: Du kan redigere din tilmeldings formular i <a href=“%s”>MailChimp til WordPress farmular indstillinger.</a>

en: You've been using MailChimp for WordPress for some time now; we hope you love it!
da_DK: Du har brug MailChimp til WordPress i nogen tid nu. Vi håber, du kan lide det!

en: Your MailChimp API key
da_DK: Din MailChimp API nøgle

en: Your MailChimp Account
da_DK: Din MailChimp konto

en: ZIP
da_DK: Postnummer
